مسجد پترزبورگ؛ نماد جامعه­ی مسلمانان روسیه


مسجد جامع پترزبورگ یکی از زیباترین نمادهای معماری ایرانی-اسلامی روسیه که در مرکز شهر  پترزبورگ واقع شده و گنبد نیلی رنگ آن از مسافت دوردست چشم  هر بیننده­ای را می­نوازد. طرح ساخت این مسجد در سال 1907 به تصویب نیکلای دوم آخرین تزار روسیه رسید و عملیات اجرایی آن از 1910  با حضور مقامات دولتی، شخصیتهای دینی و اجتماعی آغاز شد.

برای ساخت آن از مسلمانان مختلف روسیه درخواست کمک شد که بیشترین کمک  توسط امیرب خار سیدعبدالاحدخان به مبلغ 310 هزار روبل صورت گرفت.در سال 1913 عملیات ساخت آن به سرانجام رسید و به افتخار سیصدمین سالگرد حکومت خاندان رومانوف در فوریه همین سال به بهره­برداری رسید. البته تزئینات داخلی در سالهای بعد ادامه پیدا کرد.

این مسجد از زمان ساخت تا دهه 1990 نه تنها در روسیه یلکه در همه اروپا بلندترین مسجد بود و از نظر معماری و ترئینات هم یک بنای شخاص محسوب می­شود.طرح اصلی بنا از مقبره تیمور در سمرقند الهام گرفته شده است نمای خارجی ساختمان مسجد به واسطه تلفیق تزئینات شرقی و کاشی­های آبی فیروزه ای ساخته شد.  دیوارهای این مسجد با سنگ گرانیت خاکستری و گنبد و مناره های آن با کاشیهای های سرامیک آبی آسمانی پوشانیده شده است. صنعتگران بسیار ماهر آسیای مرکزی در کار ساخت این مسجد سهیم بودند.  نماهای داخلی این مسجد با خوشنویسی عربی از آیات قرآن تزئین شده است. مناره های این مسجد به 48 متر می رسد و گنبد آن 39 متر ارتفاع دارد. ستونهای داخلی مسجد  با مرمر سبز کار شده است و کفپوش مسجد را قالی هایی فرش کرده است که توسط قالی بافان ماهر آسیای مرکزی بافته شده است.

این مسجد امروزه به عنوان یک مرکز فرهنگی و آموزشی نیز شناخته میشود و نماز عیدین همانند نماز عید قربان امروز (5 آبان1390 /26 فوریه 2012)  نیز در آن برپا می­شود.

/ 0 نظر / 112 بازدید